Naučte se dobře fotografovat s filtry - Lee Frost
Po pořízení fotoaparátu a osvojení si znalostí na jeho základní ovládání se začne oko fotografa rozhlížet po dalších možnostech pořizování zajímavých obrázků. Někdo sáhne po monopodu či stativu, někdo začne kupovat další objektivy do své zrcadlovky a někdo se začne podrobněji zajímat o fotografické filtry. Jedním ze zajímavých a téměř vyčerpávajících pramenů o filtrech je právě recenzovaná kniha od Lee Frosta.
Úvodem knihy se autor ponoří do vysvětlování základního principu fungování fotografických filtrů. Představí několik systémů a nabídne čtenářům vybrat si ten nejvhodnější podle zamýšleného použití. Dotkne se jak těch nejdražších profesionálních systémů, tak potěší i nejednoho českého kutila, kterému doporučí snadné způsoby, jak si některé filtry vyrobit doma.
Polarizační filtrování
První na řadu přijde pravděpodobně nejpoužívanější fotografický filtr - polarizační. Základní systém principu polarizačního filtru je doplněn i vysvětlením, zda si máte pořídit lineární nebo kruhový. Informace jsou doplněny i vlivem filtru na fotografický objekt spolu se spoustou ilustračních fotografií z celého světa.
Následuje představení přechodových filtrů, které jsou vhodné hlavně pro digitální přístroje, kdy je třeba snížení expozičního rozsahu celého snímku. Doplněny jsou i filtry korigující barevné zabarvení spolu s kombinovanými několikabarevnými. Trio typických filtrů uzavírají filtry neutrální.
Barvy i pro ČB fotografie
Autor nezapomíná ani na použití barevných filtrů při černobílé fotografii, které mohou velmi zřetelně měnit celkový charakter pořizované fotografie. Každá barevná varianta filtru je ilustrována na samostatných obrázcích jedné scény a hned na první pohled je patrný její vliv na výsledek. Následně je jejich vliv diskutován i pro fotografii barevnou.
Experimentální filtry
Autor se nebojí ani více experimentálním filtrům. Začíná změkčujícími, které mohou fotografiím přidávat romantiku, snivou náladu nebo zdůraznit nepříjemné a mlhavé počasí. Pokračuje kapitolou o speciálních filtrech, kde se setkáte s takovými lahůdkami jako jsou filtry hvězdičkující, difrakční nebo několikanásobně zobrazující jediný záběr. Speciální kapitolu věnuje filtrům pro infračervenou fotografii a předsádkové čočky. Celou knihu uzavírá kapitolou o možnostech libovolných kombinací dříve probíraných typů filtrů.
Počítačová simulace filtrů
V době digitálních fotoaparátů nemůže kniha pominout ani existenci počítačových úprav. Kniha byla proto doplněna kapitolou o digitálním zpracování obrazu v počítači. Možnosti simulovat některé filtry v počítači bez nutnosti jejich pořízení doplňují i informace o tom, které filtry je třeba koupit, protože je simulovat nelze.
Fotografům, kteří chtějí dál...
Knihu bych doporučil všem, kteří ovládají základní funkce přístroje, focení je zaujalo a chtějí pokračovat v dalších experimentech a fotografováním se zabývat dál a podrobněji. Pořízením knihy získáte podrobný přehled o všech možnostech a případně ušetříte investice do těch filtrů, které můžete simulovat po pořízení snímků až v počítači.
Knihu vydalo nakladatelství Zoner Press.
Lee Frost: Naučte se dobře fotografovat s filtry; Zoner Press 2006, 160 stran, 390 Kč, ISBN: 80-86815-33-1
Tip: Nabídka fotoaparátů najdete na serveru Megapixel.cz
Tip: Nevíte čím obdarovat nejbližší? Nechte je napsat Ježíškovi.
Související
- Photoshop - výběry, masky a montáž (21. 09. 2006 06:56)
- Naučte se fotografovat dobře krajiny (17. 02. 2006 08:30)
- Bryan Peterson - Naučte se vidět kreativně (06. 01. 2006 15:01)
- Naučte se komponovat kreativně (07. 11. 2005 07:55)