Milan Kryl

Program pro studium slovíček

Inspirace

S pomalu se blížící maturitou v roce 1999 jsem se konečně rozhodl, že udělám nějaký prográmek, který by mi trochu usnadnil nekonečné učení slovíček. Protože jsme měli takovou "hodnou" učitelku z němčiny, která zkoušela téměř každou druhou hodinu, věděl jsem, že se to vyplatí. A taky vyplatilo. Hned jsem se usadil k počítači a udělal první návrh, který uměl načítat slovíčka a zkoušel jejich porovnávání. Poté přibylo ještě zkoušení pomocí překladu, které se pro učení hodilo mnohem lépe. Zatím bylo všechno v takovém pracovním prostředí, které jsem se po mnoha hodinách práce s program rozhodl změnit.

Postupný vývoj programu

A tak jsem téměř celý víkend strávil na vymýšlením nového designu a jeho realizací do programu. Taky jsem vytvořil výběr lekcí a něco jsem opět musel opravit. Po několika týdnech práce s programem mě napadlo, že bych tam mohl ještě doplnit nějaký Učební mód, kde by se opakovala slovíčka do té doby, než by byla zodpovězena správně. Opět na to padl další víkend, ale vyplatilo se to a už jsem k učení nepoužíval žádný jiný test. (pouze jako malý trénink na stará slovíčka)

Tvrdé pracovní podmínky ,-)

Protože mi zatím k tvorbě souborů se slovíčky sloužila T602ka a jejich vytváření bylo celkem nepohodlné, protože bylo nutno neustále přepínat klávesnici českou a německou (plus IBM na napsání středníků), Odhodlal jsem se k tomu, že ještě napíšu nějaký jednoduchý editor, který bude poskytovat trochu uživatelsky příjemnější prostředí, aby si budoucí uživatel vůbec mohl nějaký nový soubor vytvořit. A tak vznikl ještě editor, který umožňuje vytvoření nového souboru popř. editování již někdy vytvořeného.

Překvapivý zvrat

Po dlouhém trápení naší, už dříve zmiňovanou, učitelkou jsem se nakonec rozhodl, že budu maturovat ne z německého, ale z anglického jazyka. Proto s tímto rozhodnutím přišla i nová verze mého programu, který jsem ještě přepracoval na zkoušení anglických slovíček.

Nečekaný úspěch

A po několika týdnech (nebo spíš měsících) vystavování tohoto programu se mi ozvalo několik potěšených uživatelů a někteří mi dokonce zaslali i jejich slovíčka, která zde také přikládám ke stažení.

Ale už jistě čekáte, kde si budete moci program stáhnout, tak vás nebudu dále napínat a vesele stahujte...


Deutsch fur Gymnasien123 kBprogram na něm. slovíčka
English91 kBprogram na angl. slovíčka
angl. slovíčka13 kBod spokojených uživatelů
slovíčka MENTOR13 kBpro začátečníky
F. A. Q. Odpovědi na časté otázky