Milan Kryl

FeedDemon

Příliš informací a málo času

Informace se na nás z webu hrnou ze všech stran. Sledovat dvou oblíbenou stránku nebo dvě dnes není problém, ale s postupem času člověk nabírá víc a víc webů, které ho zajímají. Ty nejlepší má v hlavě a chodí na ně pravidelně, ale od určitého počtu prostě nemůže všechno sledovat a tak některé, které nejsou tak často aktualizované (a proto ani navštěvované), zapomene. Procházení stránek taky zabere nějakou nezanedbatelnou dobu. Osobně jsem každý den trávil hodinu až dvě procházením a čtením serverů, které mě zajímají a které chci pravidelně sledovat. V poslední době, při zvyšujícím se trendu blogů, jsem začal sledovat i nově vznikající weblogy a zdroje informací začaly ještě více narůstat.

Rychlé sledování všech informací - RSS

Hlavni okno programuPro různé účely zpravodajské servery, ale nejen ty, poskytují zdroj vlastních informací v informačních kanálech. V módě je XML, tak tyto kanály formátují pomocí XML nebo RDF (převlečené XML ;-) ) Tuto možnost nabídl nedávno i server cdr.cz, který pravidelně navštěvuju. Při té příležitosti byl zmíněn i program FeedDemon, který umožňuje sledování těchto XML kanálů. Byl ještě ve verzi RC2, ale po nainstalování mě doslova nadchnul. Bylo to přesně to, co jsem právě potřeboval. Pravidelné sledování všech zadaných informačních kanálů, upozorňování na nové zprávy a hlavně obrovská úspora času, který jsem jinak trávil tím, že jsem obcházel servery a hledal jestli něco přibylo a vybíral zajímavé.

Sledování stovek zdrojů není problém

Teď si ráno pustím FeedDemon, ten mi proběhne všechny sledované servery, řekne kde je kolik nových zpráv, které jsem ještě nečetl a nabídne titulky, případně krátké shrnutí zprávy. Postupně si nové zprávy projdu, a když se jedná o něco zajímavého, tak jedním klikem se přemístím na celou zprávu na server. Ze každé skupiny kanálů je ještě vygenerována stránka, která sjednocuje všechny kanály na jedno místo a je to vlastně takový váš virtuální server.

Program mě nadchnul natolik, že jsem se po několika dnech intenzivního používání vrhnul na jeho lokalizaci do českého jazyka. Strávil jsem nad tím dva dlouhé večery a (snad úspěšně a pochopitelně) přelouskal všech 977 řádek anglického textu do češtiny. Čeština byl ve dvě v noci odeslána autorovi programu a hned ráno, jsem měl v poště děkovný dopis s informací, že překlad byl přidán do distribuce programu.

Co vám používání programu přinese:

  • Úspora času při získávání informací
  • Jednotná správa informačních toků
  • Uspořádání inf. zdrojů do skupin
  • Automatické prohledávání/sledování informací na klíčová slova
  • Možnost práce offline - úspora peněz pro dialup

Bohužel finální verze je placená, takže za používání musíte zaplatit 30 USD.

Pokud máte zájem o podrobnější informace, navštivte stránky programu, galerii obrázků nebo diskusní skupiny.

A ještě bych rád zmínil několik zajímavých kanálů patřící k mým oblíbeným.

Magazíny

Weblogy

A OPML soubor, kterým naimportujete kompletní skupinu kanálů do programu.

Čeština pro FeedDemon

Čeština pro FeedDemon 1.x a čeština pro FeedDemon 2.0.