Konference WebTop100 2009
Dvakrát fejsbůček, dosypat trošku twitteru, pak něco málo PPC a offline reklamy. Protřepat, nemíchat a můžeme servírovat v použitelném stavu všem účastníkům konference. Podívejte se na některé zajímavostí z dnešní konference WebTop100 2009.
Jak se na Facebooku nepropagovat - Pelikán.cz
Hned na úvod byla konference otevřena velmi zajímavě znějící přednáškou Využití Facebooku na příkladu soutěže Potřebuji dovolenou. Během celého vyprávění vše vypadalo zajímavě a lákavě, dokud se celé plénum nedozvědělo o výsledku celé propagace.
Pelikán svou stránkou Potřebuji dovolenou vyzkoušel ostražitost uživatelů a administrátorů Facebooku a pokusil se o neskrývané spamování.
- Pelikán založil anonymní stránku Potřebuji dovolenou!
- přes zakoupenou PPC kampaň v hodnotě 100 dolarů nahnal fanoušky
- za první měsíc nasbíral 60 000 fanoušků
- následně fanoušky informoval o soutěži (vkládání fotografií s popiskem Pelikán soutěž).
- Pelikán dostal zákaz publikování na tuto stránku
Případová studie ESET - NemameRadiViry.cz
Radim Hasalík nás seznámil o svém letošním působení pod křídly společnost ESET Software. Nápad vznikl v březnu 2009. A následovalo postupné rozšiřování uživatelské základny dané stránky:
- prvních 100 fanoušků bylo z řad přátel, zaměstnanců a pracovních partnerů
- stránka spojena s další marketingovou aktivitou - Antivirová ambulance.
- přidání podpory na webech a v tiskovinách
- po 3 měsících nasbíráno 900 fanoušků
- po 6 měsících 5 000 fanoušků
- aktuálně 10 507 fanoušků
- Radim se stránce věnuje denně cca 20 minut
Díky stránce na Facebooku je společnost ESET Software schopná komunikovat se svými zákazníky a získávat od nich zpětnou vazbu. Facebook dává možnost komunikovat i neformálním způsobem odtrženým od brand manuálů společnosti a firemní identity.
Fanoušci dostávají přidanou hodnotu ve formě informací z marketingových akcí (poslední akce získej 3 antiviry za cenu jednoho). V porovnání s konkurencí je ESET v čele žebříčku a následuje jej Symantec s 2000 fanoušky.
Z pléna zazněla ještě zkušenost s aplikací pro Facebook pro podporu značky Becherovka Lemond. Její vývoj stál okolo 300 000 Kč, za měsíc aplikace získala 600 000 unikátních uživatelů. Měla pozitivní vliv na měření znalosti značky (awarness), které vzrostlo o několik procent (nechytl jsem přesné procenta, ale bylo tuším okolo 10 %).
Patrik Zandl - Využití Twitteru českými firmami
Velká část prezentace vycházela z článku na Lupě, který se týkal využívání Twitteru u českých firem. Nicméně Patrik přidal spoustu zajímavých a mnohdy humorných historek, které celé jeho vystoupení velmi osvěžily.
Zajímavou zkušeností z praxe byla například korporace, která jen pro publikování článku na blogu bylo potřeba ve firemním procesu získat 8 schvalovacích podpisů většiny nadřízených - a to během 72 hodin. Proto zde nepřichází v úvahu publikování krátkých a rychlých zpráv na Twitteru.
Limity PPC (panelová diskuse)
V panelové diskusi byl nejsdílnější Martin Rozhoň, který jako vždy během svého vystupování přinesl spoustu zajímavých informací.
PPC ve společnosti VIVANTIS
- o správu se starají 2 lidé na fulltime
- 16 % inzerce je z obsahové sítě
- 1 % je konverzní poměr na obchodech Vivantisu
- inzerce na 100 000 slov v PPC (AdWords a Sklik)
- adFOX a eTarget nepoužívají, protože je 10x méně efektivní jej spravovat
- ve správě pomáhá vlastní poloautomatický nástroj
- roste pracnost udržet konkurenceschopné kampaně
Atribuce - Roman Appeltauer
Roman to vzal hodně techniky, teoreticky a analyticky, ale na druhou stranu velmi zajímavě (aspoň pro mě). Povídal o atribučním modelu měření. Některé měřící nástroje mají své způsoby měření, různé systémy mohou mít různá měření a tak hrozí, že uživatelé mohou být započítání několikrát v rámci jedné konverze. Řešením je pokročilejší analytický nástroj: WebTrends nebo Omniture a následně na míru nadefinovaný atribuční model.
Závěrem
Podnětná byla hlavně první polovina konference, která demonstrovala několik praktických zkušeností a to jak propagaci na sociálních sítích dělat nebo také nedělat.
Záznam různých postřehů je možné sledovat i na Twitteru #webtop100 nebo také textový online přímo na stránkách konference WebTop100.
Tip: Krátké zprávy a zajímavosti (rychlý přístup https://kryl.info/kratce)
Související
- TechCrunch Prague 2009 (11. 04. 2009 23:32)
- Den doménových jmen - Domain Day 2009 (10. 04. 2009 21:57)
- Czech Internet Forum 2008 (20. 11. 2008 17:01)
- Czech Internet Forum 2007 (22. 11. 2007 17:36)