Google Picasa 2
Po půl roce spolupráce s Googlem vydávají tvůrci programu Picasa druhou verzi. Vliv Google je jednoznačně poznat již při prvním spuštění aplikace. Kromě některých stejných funkcí je program maximálně napojen na ostatní služby.
Co je nového?
Další verze přináší hlavně větší integraci s dalšími službami firmy Google. Navíc nějaké zajímavé funkce:
- integrace s Gmail, Hello, Blogger a Froogle
- instalátor stále 3 MB!
- nekonečná funkce Zpět!
- I'm feeling lucky tlačítko pro úpravu obrázků
- štítkování z Gmailu
- vypalování fotografií na prezentační CD
- vytváření záloh (taktéž na CD)
- ochrana fotoalb heslem
Stažení a instalace
Stažení není problém z úvodní strany oficiálního webu programu Picasa. Soubor má velikost pouhé 3 MB, takže určitě ocení většina uživatelů na vytáčeném nebo jinak omezeném připojení.Po instalaci se stejně jako Google Search Desktop pustí do indexace dokumentů. Můžete zvolit buď složky dokumentů a obrázků nebo naindexovat celý počítač. Protože ze zásady výchozí složky operačního systému Microsoft Windows nepoužívám, vybral jsem si druhou možnost. Indexace třech disků nabízejících celkem kapacitu 400 GB trvala 40 minut. Nakonec se mi podařilo najít i souhrnné info o tom, kolik souborů to dělá (Tools - Folder Manager...): Celkem bylo zpracováno 30673 souborů (nejen obrázky, ale také náhledy na úvod videosekvence)
Příjemné uživatelské rozhraní
Ve druhé verzi bylo uživatelské rozhraní dopilováno a doladěno tak, aby se maximální interaktivita promítala do většiny činností. Ať se jedná o zoomování obrázků a nebo aplikování libovolného efektu.
Dokumenty jsou tříděny podle datumu vzniku. Chronologicky si můžete projíždět archiv a vzpomínat, kde jste které fotografie pořizovali.
Přidáno bylo vyhledávání (jinak by to snad nemohla být ani aplikace Google ) a zobrazené výsledky je možné limitovat na stáří. Posuvníkem lze skrýt starší výsledky a nechat si zobrazit pouze nejnovější fotografie.
Posuvníku je také použito pro nastavení velikosti náhledů při zobrazení jednotlivých složek. A stejně tak i například při vyrovnávání horizontu v jedné z úprav fotografíí.
Funkce z Gmailu
Program kromě vyhledávání (i s barevným provedením jako v Gmailu) převzal i další funkce. Fotografie je možné označovat štítky, případně hvězdičkovat, stejně jako jde v Gmailu. Libovolné fotografie je možné odeslat pomocí Gmailu (ale program dává na výběr mezi výchozím poštovním klientem, gmailem a interním mailem programu Picasa). Soubory jsou vypsány do těla mailu, v patičce je krátká upoutávka na program Picasa a fotografie jsou přidány jako příloha.
Použité je i kontroverzní tlačítko I'm feeling lucky. Které je přístupné při editaci fotografie. Na jedno kliknutí vám automaticky upraví vybrané fotografie.
Další napojení
Fotografie je, jako v první verzi, možné umisťovat přímo na svůj blog (služby Blogger.com), tisknout (při tisku lze najít tiskárnu nebo příslušenství na Frooglu - pravděpodobně podle nainstalovaného modelu k počítači), posílat přes komunikační program Hello.
Možnosti úprav
Rozšířila se i základní nabídky úprav, které lze s obrázky provádět. Všechny úpravy jsou silně interaktivní a provádí se prolínáním originálního obrázku do upraveného téměř bleskově po kliknutí.
Velmi zajímavou funkcí je nekonečná možnost kroku Zpět. Veškeré úpravy, které na fotografii provedete můžete brát postupně zpět. Až se dostanete k výchozímu obrázku před všemi úpravami a instalací aplikace Picasa. Předpokládám, že soubory musí být upravovány přímo v programu Picasa. Jinak tato funkce fungovat nebude.
Další možnosti editace již jen stručně:
Základní editace
- ořez
- vyrovnání horizontu - velmi pěkné a efektní :)
- korekce červených očí (při focení s bleskem)
- auto kontrast / auto barva
- zjasnění obrázku
Doladění vzhledu obrázku
- zesvětlení
- úprava stínů a jasů
- barevný nádech
- výběr neutrální barvy
Efekty
Nejsem si jistý v překladu, tak radši uvádím originální názvy.
- Sharpen
- Sepia
- B&W
- Warmify
- Film Grain
- Tint
- Saturation
- Soft Focus
- Glow
- Filtered B&W
- Focal B&W
- Graduated Tint
Pár drobností na závěr
Z vybraných obrázků je možné vytvořit koláž (včetně náhodně poházených Polaroid fotografií s bílým okrajem). Nebo se můžete kochat prezentací obrázků některé složky, případně všech fotografií označených nějakým štítkem.
Musím říct, že rychlost veškerých operací je téměř blesková. Autoři programu si pomáhají trikovým načítáním jednotlivých snímků. Nejprve se načte trochu rozostřený snímek, který je hned doostřen (téměř ve stejnou dobu, co na něj stihnou zaostřit vaše oči). Pocit z rychlosti zobrazení je tak velmi dobrý.
Abych nepěl na tento produkt pouze chválu (což dělám u většiny produktů ), tak musím poznamenat i nějaká negativa. Některé fotografie zobrazovali velmi neostré a ačkoliv v originále vypadají dobře, tak v náhledu aplikace Picasa byly rozmazané a nepomohlo ani zvětšení obrázku na 100% velikosti.
Zkuste, stojí za to
Stejně jako Gmail, přináší i Picasa trochu jiný přístup k věci, která tu již nějakou dobu existuje. Jestli vám to bude vyhovovat, to si musíte zkusit sami.
Souvislosti
- Google Blog - Smile and say "cheese"
- Pisaca Blog
- SE Roundtable - Google Phone & Picasa: Two Misc. Google News Items
- Search Engine Watch - Photo Search: Google Picasa 2 Vs. Adobe Photoshop Album 2
Tip: Krátké zprávy a zajímavosti (rychlý přístup https://kryl.info/kratce)
Související
- Google Software Suite (26. 11. 2004 21:28)
- Hello - icq od Google (18. 10. 2004 20:33)
- Url2bmp - renderování stránky do obrázku (27. 02. 2004 00:01)
- Renderování webové stránky do obrázku (26. 02. 2004 00:14)