Milan Kryl

Kryl Blog

Specializace na vyhledávače, SEO, tvorbu stránek a internetové trendy
19. 12. 2003 [01:21] [link]

Nestíhám nestačím domů si to kvačím...

Nestihl jsem sice úplně všechno co jsem chtěl, ale stránky Litovle se bez žertíku na Silvestra případně obejdou. Zkusím odrazit z Prahy už ráno v osm, tak snad nebude ve vlaku nával, který se očekává v odpoledních hodinách...

Pokud bych vás už nikde do Vánoc nepotkal, tak přeju příjemné a klidné strávení svátků, Silvestra podle vašich představ a příští rok nashle

19. 12. 2003 [00:43] [link]

Vyhledávání ve zpravodajství Centrum.cz

Na adrese http://news.centrum.cz/ již najdete ostrou verzi vyhledávání ve zpravodajských zdrojích na celém českém internetu, ale taky ve světě. Pokud vás zajímají pouze české zdroje nebo jiné pokročilé dotazy, je možné využít i podrobnějšího hledání.

15. 12. 2003 [09:29] [link]

Stylování tabulek

Úprava vzhledu tabulek, jak na to a jak to vypadá v různých prohlížečích s ilustrativními příklady.

Blog - hromádka papírů

Na blogu Malevole se můžete inspirovat multivrstvým, plně CSS a XHTML validním kódem od autora jménem Matt Round.

Databáze pro hosting bez SQL stroje

Pokud máte hosting bez podpory databáze, běží vám tam jen PHPčko, tak zkuste jednoduchou souborovou ffdb.

Sledování balíků přes Google

Se zaváděnou službou Froogle zavedl Google i službu sledování poštovního balíku doručovacích služeb FedEx a UPS.

RSS emailem

Pokud chcete mít přístup k vašim RSS kanálům neustále, ať jste kdekoliv, může být pro vás zajímavá služba doručování RSS zdrojů na váš email.

14. 12. 2003 [16:10] [link]

Dáreček od email.cz

V pátek jsem se dočkal zajímavého emailu do své schránky. Za věrnost jsem obdržel doživotní kapacitu schránky zvýšenou o 50 MB a POP3 přístup zdarma (který je normálně pouze placený). POP3 cením (ale např. centrum.cz ho má normálně zdarma), ale zvětšení schránky stejně nebude mít žádný efekt. Je totiž druhé omezení, které má větší váhu (aspoň v mém případě, ale myslím že tomu tak bude většinou). Nemůžu mít na účtu více než 2000 zpráv. Takže se k těm 60 MB stejně nikdy nedostanu. To by musel mít průměrný email velkost 30 kB a ne těch pár (1-3kB) co má teď.

11. 12. 2003 [13:41] [link]

Jak je na tom MySQL s výkonem?

Snažil jsem se zjistit, jak je to s výkonností mySQL databáze vzhledem k ostatním. Po přečtení několika srovnávacích článků hlavně s jejím největším konkurentem PostreSQL (MySQL and PostgreSQL Compared, MySQL vs. PostgreSQL, The comparison of SQL Server 2000 with MySQL v4.1) a rychlostní analýzy přímo na webu mysql včetně absolutních čísel (který se musí brát s jistou rezervou) vychází, že mySQL se hodí i pro náročnější aplikace, pokud není vyžadováno transakcí a stored procedures. Její největší předností je rychlost, která se hodí hlavně v případě webových aplikací, ale nejen tam. A nakonec přidávám článek Optimizing MySQL: Queries and Indexes. Pokud se vám mySQL přeci jen rychlá nezdá, tak zkuste před výměnou trochu optimalizovat.

10. 12. 2003 [22:51] [link]

CSS float & clear

Zatímco na intervalu se o floatování mluví jako o alchymii - konkrétně v případu obrázkového pozadí. Pixy se pouští do vysvětlování, jak to všechno vlastně funguje. Pokud člověk správně pochopí, jak fungují float a clear atributy v CSS, není v tom žádná věda.

Římská čísla > 5000

Na zamyšlení přidávám otázečku. Každý jistě ví, jak se zapisují římská čísla. Víte ale, jak zapisovat hodnoty, které jsou větší než 5000? Pokud to netušíte, po chvilce hledání na internetu lze narazit na jednoduché vysvětlení.

09. 12. 2003 [21:58] [link]

Pokud se zajímáte o databáze, konkrétně o MySQL a platformu .NET, přečtěte si článek o používání MySQL 4.0 a .NETu.

Co přináší Oracle 10g si můžete přečíst v podrobném PDF dokumentu.

Jak se dají ukrýt informace do běžných souborů s obrázkem nebo se zvukem. Utility, které to dokáží, najdete v článku o stenografii - Hiding Secrets in Steganography.

Další zajímavý článek A list apart - vlastní okraje a rohy pomocí CSS.

A nakonec jedna perlička pro programátory PHP, pokud nechcete instalovat Apache nebo jiný server pro testování PHP skriptů. Nyní si můžete stáhnout jen balíček MozPHP, který umí spouštět skripty přímo v prohlížeči. Vhodné např. i pro prezentační CDROM bez dalších úprav vašich stránek. (via digital media minute)

A poslední tip PHP, MSSQL a stored procedures.

09. 12. 2003 [15:15] [link]

Velmi příjemný článek vyšel na idnesu o Litovelském pomoraví. Dovoluji si jen souhlasit a doporučuju někdy přijet na návštěvu. Od věci nebudou ani stránky města Litovle, na kterých se můžete dozvědět aktuální informace, podrobnosti z historie a nebo diskutovat s představiteli města.

08. 12. 2003 [22:07] [link]

Na jedné vynikající přednášce na matfyzu jsem se dozvěděl o CMMI - nástroj, který by měl ukázat firmě, jak fungovat lépe, mít větší zisky, působit dobře na své klienty a být efektivnější. Celý soubor doporučení na co nezapomenout je možné stáhnout na jejich stránkách. 730 stran ve Wordu čtěte komplet jen pokud vás to bude hodně bavit. Ale za nahlédnutí, co se dá vylepšit v existující firme, myslím stojí.

07. 12. 2003 [20:13] [link]

Seriál o regulárních výrazech a jejich použití na root.cz. A dále také nástroj pro vizuální zobrazení zapsaného regulárního výrazu (jak pro win tak pro linuch )

Pro všechny, kteří mají rádi čokoládu stejně jako já . Zaplatili byste 5542 Kč za kilo čokolády?

Multilevel menu vytvořené pomocí CSS a JavaScriptu. Jediná kombinace, kdy je menu nefunkční je, pokud máte CSS zapnuté a JS vypnutý.

U některých fotografií na webu by se vám mohlo hodit vypnout rozšíření IE na obrázkový Toolbar. Meta tag by měl být bez problémů, ale nabízený nový parametr pro img tag už moc libě a na překousnutí validátorem nevypadá.

03. 12. 2003 [23:16] [link]

Testování DVD vypalovaček, které dnes už seženete i za ceny okolo 4000 s DPH např. Sice Teaca označili jako průměrného, ale stejně do něj asi po Vánocích půjdu Možná jen počkám, až vyjde na trh trošku 8x rychlostních palíren a možná ještě klesnou trošku ceny.

02. 12. 2003 [15:06] [link]

Už vám začínají vadit kvanta chyb a někdy i patchů zveřejňovaných na IE? Nechcete přejít na jiný prohlížeč? Pokud si odpovíte kladně, navštivte návod IE to Mozilla, který vám může být nápomocen. O využití mozilly např. ve FeedDemonu hovoří příspěvek erikova weblogu.

Když byste si chtěli procvičit své znalosti PHP a začali tvořit jednoduchého email klienta šéfujícího i přílohy, může se vám hodit návod jak na to (via .devel).

A nakonec něco o CSS stylování - Selectutorial, pokračování List a Float tutoriálů v podobném duchu.