Vysoké Tatry - dovolená 2004
Po loňské dovolené v Českém ráji jsem se s přítelkyní vydal do zahraničí. Na čtrnáct dní nás pohostilo Slovensko - konkrétně Vysoké Tatry a Nová Lesná. Protože některé naše zkušenosti by se mohly hodit zájemcům o návštěvu v budoucnu, rozhodl jsem se pár postřehů umístit na tuto stránku.
Ubytování v Tatrách
Nemá smysl se znovu dlouze rozepisovat o tom, jak se mi nakonec podařilo najít vhodné ubytování. Spíš bych se jich chtěl jen rozdělit o pár zkušeností, které jsme získali při pobytu.
Bydlení je přesně podle stránek privatu Radka. Ač si stránky dělal sám majitel, tak jsou myslím docela povedené. Od majitele znám jeho kritický pohled a plán vše ještě vylepšit. Pro mě byly dostačující a stačily k tomu, abych si ubytování objednal.
Přesně podle stránek je nabízen dvoulůžkový a čtyřlůžkový pokoj. Každý má vlastní sociální zařízení. (dvoulůžko má sprchu a čtyřlůžko má vanu) Dohromady se nájemci dělí o kuchyňku. Za dobu našeho pobytu se u nás vyměnily dvě rodiny - z Brna a od Bratislavy. Nebyl s nimi žádný problém a většinou jsme se vůbec nepotkávali. Lidé jsou ubytování kvůli turistice, a tak se v místě ubytování zdržují pouze minimálně. Srdečná rodina od Bratislavy nám ale víc přirostla k srdci a pokud se náhodou někdy dostanou na tyto stránky, tak je tímto zdravím. .-)
Majitelé bydlí ve druhém patře. Během pobytu jsme je spíš párkrát náhodou potkali na schodech, jinak jsme se s nimi viděli jen při příjezdu a potom, když jsme platili nocleh. Mají psa, který sice přes den běhá volně po zahradě, ale místo hlídání spíš jen štěká a lidí se trošku bojí. ;) Takže z něj nemusíte mít strach (jako jsem já zpočátku trošku měl)
Cestování po Tatrách - TEŽ a SAD
Pokud přicestujete do Popradu stejně jako my vlakem, tak jedna z nejsnazších cest je za pomocí Tatranských elektrických železnic - TEŽ. Protože jsme zůstávali celých 14 dní, tak se nám vyplatilo zakoupit Tatranskou kartu, která za 220 Sk umožňuje během jednoho roku zakupovat na TEŽ poloviční jízdné. Pro týdenní pobyt by se pravděpodobně vyplatila jen pokud byste cestovali více než dvě cesty za jeden den (což je myslím průměr - ráno na túru a večer zpátky).
V případě, že chcete mít při cestování přehled o cestovním pořádku, tak si vytiskněte patřičné jízdní řády ŽSR.
Slovenskou autobusovou dopravu - SAD jsme využívali hlavně z Popradu na další zajímavé cesty mimo Vysoké Tatry. Pokud byste měli zájem, tak na internetu také najdete elektronické jízdní řády SAD pro tisk.
Turistické trasy
Po zakoupení nového vydání mapy Vysokých Tater máte možnost nalézt několik zajímavých turistických tras v přiloženém průvodci. Ač jsem si chtěl koupit nějakou mapu bez tohoto průvodce, nedalo se. Oddělení informací do zvláštní brožurky místo jejich umístění na druhou stranu mapy je nový trend. Z osobní zkušenosti musím říct, že je to příjemnější zkoumat mapu a pročítat při tom informace o prohlížených místech.
Pokud se chcete připravit na cestu ještě před odjezdem a mapu si koupíte až na místě (protože vás mimo jiné přijde aspoň o 50 Kč levněji, pokud nekoupíte nějakou z předražených - já jsem v turistickém centru v Popradu mapu pořídil za 119 Sk (4. vydání)) projděte se po internetu. Sbírku několika turistických tras najdete i na serveru věnovanému Vysokým Tatrám. Jinak se jedná o příklad webu - jak jej nedělat. Veškerá navigace dělaná za pomoci javascriptu a než jsem vysekal odkaz, tak jsem se z toho málem osypal. :-\
My jsme si kromě tradičních míst v Tatrách - Hrebienok, Skalnaté pleso, Štrbské pleso, Popradské pleso - přidali do sbírky i jedno hodně neplánované. V oddechovém dni jsme se sice vydali jen na vodopád Skok, ale nedalo nám to se nevrátit a pokračovali jsme dál. Cesta to byla sice náročná, ale nakonec také hodně uspokojivá. Při přelézání Bystrého sedla po převýšení 1000 metrů po balvanech, do strmých skal a místy i přes řetězy jsme to nakonec dokázali. Pak už jen nekonečné klesání, nestihnutá lanovka na chatě pod Soliskom a další sestup až do Štrbského plesa. Dejte si na to trošku víc času a určitě to taky zkuste.
Vodní vyžití - Vrbov a Aquacity Poprad
Po takových náročných túrách je nejvyšší čas na odpočinek a relaxaci u vody. Chtěli jsme se podívat na nějaké termální koupaliště a to se nám nakonec povedlo. Jediné, které se dá v okolí najít je koupaliště, obsahující 7 bazénů, umístěné ve vesničce Vrbov. Cestovali jsme tam z Popradu autobusem přes Kežmarok (s přestupem a prohlídkou tamního hradu). Vstupné 90 Sk, což je v případě celodenní návštěvy rozumná cena. Dva velké bazény s teplou vodou a jeden menší s velmi teplou vodou - 37 stupňů, dál už jen několik malých pro děti a nebo k tobogánu (platí se zvlášť). Dávejte si pozor rozumný autobus kolem zavírací doby jede už v pět hodin. Pokud počkáte až do zavíračky, budete nuceni buď stopovat a nebo čekat dvě hodiny na další...
Dalším vodním zážitkem je AquaCity Poprad - tříhvězdičkový hotel s aquaparkem. Cena je o něco vyšší - platili jsme 250 Sk za odpoledne a dvě zóny, ale stojí to za zkoušku. U pokladny dostanete "hodinky" na které je vám zanesena informace o tom, co jste si zaplatili. Potom se podle toho můžete pohybovat tam, kde můžete. Přístup z jedné zóny do druhé je za pomoci turniketu na který přiložíte váš čip a jste vpuštěni a v případě nezaplacení dané oblasti odmítnuti.
Čip se také používá pro hledání volné/vaší skříňky na věci u malých počítačů na zdi ke kterým opět stačí pouze přiložit. Vaše skříňka je taktéž uzamčena za pomoci těchto speciálních hodinek. Prvním přiložením si vás zapamatuje a po uzavření svůj obsah ukáže jen vašemu náramku.
Jeskyně
Další zajímavou turistickou atrakcí jsou jeskyně. V rozumném dosahu se nalézá Dobšinská ľadová jaskyňa a Belianska jaskyňa. Do ledové jeskyně se opět dostanete autobusem z Popradu. Jistě stojí za návštěvu jen kvůli své netypičnosti - místo vápencových krápníků, které známe u nás, vám nabídne ukryté masy třpytivého ledu.
V Belianské jeskyni, kam se dostanete autobusem pro změnu z Tatranské Lomnice, si zase můžete zkusit průvodcování - pokud budete chodit v čele skupiny. Vyslechnete si některou ze známých skladeb světové hudby a odvážní zájemci si mohou zazpívat a vyzkoušet akustiku jeskyně na vlastní kůži. Cesta zpět už je potom bez průvodce a první odvážlivci také rozsvěcují další části jeskyně, aby se mohli vrátit na povrch.
Spišský hrad
Určitě také stojí za návštěvu. Největší hrad na Slovensku a Unesco památka. Dostupný autobusem z Popradu s příjemným vstupným a velkolepou atmosférou. Určitě si tam počkejte na průvodce, který chodí od hlavní brány a zaposlouchejte se do historie celého objektu.
Horská služba
Ať už si vyberete jakoukoliv turistickou trasu a nebo zajímavost nezapomínejte si s sebou vzít i mobilní telefon s uloženým číslem na horskou službu a nebo minimálně s nouzovým číslem 112. V případě nouze by se vám mohlo hodit stejně jako teplejší oblečení na vrcholky, obvaz pro případ zvrtnutého kotníku a nebo dostatek tekutin na celý den. Pokud se mi podařilo vás přesvědčit a do Vysokých Tater někdy zajedete, tak příjemný pobyt a bohaté zážitky.
Pokud nechcete nic zařizovat, stačí si koupit kompletní dovolenou v Tatrách.