Milan Kryl

Komentáře k příspěvku

8 chyb při přípravě prezentace

[ 1 ] SuE (WWW) - 23.1.06 09:06:35

tak tady si zaspamuju, jojo
jak jsem viděla slovo "odrážky", hned jsem si řekla, že prostě MUSÍŠ vidět tohle :-)
http://suewebik.net/index.php?/archiv

[ 2 ] Jozef Izso (WWW) - 23.1.06 10:49:09

Veľmi dôležité je nepoužívať koliesko myši, keď prezentácia obsahuje demo, kde sa ukazuje napr. nejaká stránka, program, zdrojový kód a treba sa posúvať.

Tiež pri ovládaní programov je dobré používať výhradne myš a nikdy nie klávesové skratky. Pre divákov sú totiž reakcie programu na príkaz, ktorý nevideli, veľmi mätúce.

[ 3 ] Jakub Vrána (WWW) - 23.1.06 11:27:37

Já bych měl ještě jedno doporučení: Pokud chcete prezentaci dát k dispozici i jako výukový materiál, tak to ztěžuje zásada popsaná v bodu Používejte odrážky (která je sama o sobě dobrá, není nic horšího, než když přednášející jenom čte to, co si posluchači přečtou sami). Ideální místo pro umístění vysvětlujících textů (které se mohou hodit i přednášejícímu, aby na něco nezapomněl) jsou poznámky, které při prezentaci nejsou vidět, ale při editaci a tisku se dají zobrazit.

[ 4 ] Borek (WWW) - 23.1.06 12:08:56

Mezi technickými doporučeními se ještě často uvádí používat barvu pozadí podle světlosti nebo tmavosti místnosti (tmavé pozadí pro tmavou místnost a obráceně).

Co mi ale přijde úplně nejdůležitější, je zábavnost prezentace. Neumím sice popsat, co to ta "zábavnost" je - někteří lidé jí dosahují extrovertním vystoupením (Ballmer), jiní hlubokým vhledem do problematiky (videa z PDC), jiní zajímavým použitím technologií nebo humorem (prezentace k Identity 2.0) nebo i jinak. Každopádně se ve svých prezentacích vždycky snažím o nějaké obohacení - jak říkal pan Vrána, nejhorší je totiž čtení slajdů.

[ 5 ] Jan Brašna (WWW) - 24.1.06 01:56:02

[3] A stejně tak jsou vynikající zvukové záznamy aka podcasty.

[4] Já jsem viděl právě opačné doporučení barev pozadí pro světelné podmínky. Jinak o tom přístupu k prezentaci je to jasné, nesmí to být akademické uspávání, většinu anglofonních speakerů z oblasti webu je super zábava poslouchat.

BTW k tomuto tématu tady mám malý seznam linků:
http://wiki.alphanumeric.cz/Prezentac
(nebojte se doplnit další zajímavé odkazy)

[ 6 ] Martin Kaman (WWW) - 24.1.06 19:56:17

Trocha hnidopišství neuškodí:o) jakého programu se týkají názvy příkazů v menu? V českém textu mi tato informace chybí.

[ 7 ] Jan Brašna (WWW) - 24.1.06 21:54:09

[6] Jo, taky mě to napadlo. Ale na automatický předpoklad "prezentace" == PowerPoint jsem si už zvykl (používám Keynote...) :D

[ 8 ] jirka (WWW) - 18.1.07 08:53:32
[ 9 ] z praxe - 22.9.07 13:28:29

Dalsi chybou, která se často dělá, že přednášející často celou prezentaci oddrmolí rychle, že se nikdo z poslouchaču nedokaže pozřít souvislosti a obsah.

Ano, nejduležitější je forma než obsah. Platilo to v minulosti a bude to platit pořád.

Já se musím přiznat, že dělam chybu, že to přednáším rychle, ale je to většinou trému, když Vás tam poslouchá veliké množství lidí. cca 160

pořád se to učím :)

Přidání komentáře