Milan Kryl

Máta peprná (Menta piperita)

Použití

Kromě míchaných nápojů (například Mojito) je vhodná máta k dozdobení pohárů, do omáček nebo z ní lze vyrábět lahodný mátový čaj.

Pro zdraví

Její využití je při nachlazení, chřipce, nevolnostech, nadýmání, křečích střev. Navíc pomůže při nespavosti, napětí nebo stresu. Při pěstování nedaleko keříků růží odpuzuje mšice. Příjemným vedlejším efektem je také schopnost odpuzování mravenců, blech či myší. Stačí sušené či čerstvé lístky máty nechat někde poblíž.

Pěstování máty

Je možné ji vysévat, množit oddenky či kořenovými řízky. Vyžaduje dostatečnou vlhkost, má ráda slunné stanoviště, ale snese i polostín. Mátu lze pěstovat v bytě a listy je třeba sklízet před rozkvětem.

Kde sehnat

Čerstvou ji můžete zakoupit ve větších hypermarketech (Carrefour/Tesco), případně můžete zkusit květinářství. V Praze je kdykoliv dostupná (za trochu vyšší cenu) ve Fruit de France v Jindřišské, u některého z prvních stánků na tržišti za Tescem na Národní nebo na proslulém zeleninovém tržišti na Pankráci.

Historie

V řecké mytologii byla Mentha nymfa, kterou miloval Pluto. Proměnil ji však ve voňavou bylinu, když mu žárlivá manželka přišla na jeho spády a podnikla drastické opatření. O mátě se zmiňuje bible: farizejové vybírali desátky v mátě, kopru a kmínu.