Milan Kryl

Chorvatsko - dovolená 2005

Ostrov Pag - Novalja

NovaljaNa místě, kde řidiči umí ohleduplně zipovat. Ráno si můžete vychutnat vůni mořských ryb na pobřeží a večer se posilnit místní Travaricou nebo Rakijí. Jsme trávili letošní dovolenou. V Chorvatsku na ostrově Pag v městečku jménem Novalja. Při cestování automobilem si na dálnících užijete budek požadujících mýtné a pokud budete mít štěstí jako my na cestě zpátky, tak i několikahodinové výluky jednoho z tunelů.

Místní speciality

Stravování jsme měli zajištěné v podobě české kuchyně. Nicméně jsme při jednom dni horšího počasí využili nabídku jedné z místních restaurací a zašli na mořskou specialitu. Kámoš Zbyňa si objednal smažené olihně s hranolkem a tatarkou, my ostatní jsme zůstali při zemi a dali si klasickou pizzu, která tu přijde na stejnou cenu jako u nás. Samozřejmě jsme aspoň olihně ochutnali. Pokud člověk překoná psychický odpor, tak si užije chuti o něco tužšího masa chutnajícího jako filé.

Opalování a potápění v moři

PotápěníKaždý si samozřejmě rád vychutná slanou mořskou vodu, a pokud přeje počasí, tak vystaví své bílé tělo a nechá se olizovat zvídavými slunečními paprsky. "Potápěčská" výstroj není na škodu, a pokud máte koupené potápěcí brýle a šnorchl, určitě je využijete ke zkoumání zajímavých částí mořského dna a mořských útesů. Do moře se hodí kvalitní koupací obuv. Nejen kvůli tomu, abyste nevyplašili na dně nějakého mořského živočicha. Na mnoha místech je pobřeží lemováno ostrými kusy skal a jen na několika plážích si můžete užít písku nebo oblázkového podkladu. Nikdy navíc nevíte, jestli vám tam nenechal bezohledný turista překvapení v podobě rozbitého skla, cigaretové špačky nebo aspoň víčka od piva.

Pokud jste dostatečně vyzbrojeni, již vám nic nebrání, abyste si mohli vychutnat krásy podmořského života. Můžete si vylovit několik mořských schránek nebo lastur, pozorovat mořské ryby a při větším štěstí překvapit i velkého kraba, který si kráčí lesem mořských řas.

Mořské radovánky a Zrče

Pokud si nechcete vychutnávat potápění, tak se vám může líbit na pláži s různými vodními radovánkami. Pláž Zrče jsou vhodné letovisko pro takové vyžití. Přes den si užijete plavání, jízdy na vodních lyžích, nafukovacím banánu nebo nafukovacích kolech. Můžete si zaskákat Bungee Jumping a nebo se natáhnout na některou z reklamních židlí, které si plavou na vodě a pohodlně se slunit. Z dalších atrakcí je možné využít menšího tobogánu, plážového fotbálku nebo plážového volejbalu. Ve večerních hodinách se každý den pořádá ještě veliká plážová diskotéka (většinou s nějakou reklamní akcí, takže se případně neděste lidí převlečených za spermie apod.).

Vyjížďku na banánu můžu jen doporučit. Tři válce nafoukané a zapřažené za motorový člun unesou celkem až 8 osob. Za 30 kuna vás do sytosti povozí daleko od pobřeží. Nezkušená posádka si většinou vychutná aspoň jednoho převrácení. Já s přítelkyní jsme si neprozřetelně nechali na nohách málo držící koupací obuv, kterou jsme po vyklopení dokonale utopili. Další den naše první kroky směřovali do místního obchodu a pořídili jsme obutí mnohem lepší (zavazovací se silikonovou podrážkou).

I pokud milujete slunce, tak si s sebou na pláž vezměte nějaký slunečník. Celý den se na slunci vydržet nedá, i když se chodíte chladit do vody. A pěkné slaměné slunečníky, které na pláži jsou, vás přijdou na 30 kuna za den.

Vodopády Krka

Vodopády KrkaPokud budete mít možnost, tak určitě vyjeďte i na výlet na vodopády Krka. Z ostrova je to po dálnici autem něco okolo hodiny a půl cesty. Pak nastoupíte na parník, který vás zdarma odveze až k vodopádům. Nejlepší je vstávat brzo a stihnout odjezd parníku už v 9 hodin ráno. Po obědě jsou fronty na parník dlouhé několik stovek metrů.

Vstupné k vodopádům bylo 60 kuna, s tím, že na ISIC se dá získat sleva 20 kuna. Pokud bude u pokladny příliš dlouhá fronta, zkuste to ještě zprava obejít dozadu, kde je pokladna pro skupiny. Pokud vás bude aspoň 4-5, tak se vám možná podaří ušetřit čekání v přední frontě.

Je dobré si s sebou vzít plavky, protože u nejnižšího vodopádu je možné koupání v ohraničené části. Může to být příjemná změna po dnech trávených ve slané vodě.

U vodopádů je vidět fungující elektrárna, historické stavení ve stylu naších skanzenů včetně fungujícího mlýnu, pračky a máchačky na vlnu. Pokud budete mít s sebou kousek pečiva, tak zkuste nakrmit ryby. Pravděpodobně jsou již naučené a za každým hozeným soustem se snaží doplavat ještě, než dopadne na hladinu.

Vodopády jsou docela impozantní a je možné je obejít z obou stran řeky. Při přecházení z jedné stany na druhou se pozorně rozhlížejte kolem sebe a kromě plovoucích ryb možná uvidíte i nějakého vodního hada (jako se podařilo nám). Kromě dílu Vinnetou - Poklad na stříbrném jezeře (který byl točen na Plitvických jezerech), se tu točily všechny vodní scény ostatních dílů.

Výlet do Zadaru

Pobřeží města ZadarVhodným pokračováním na zpáteční cestě je maličké městečko Šibenik a nebo velké město Zadar. Protože jsme si Šibenik prohlédli téměř celý z auta, tak jsme ani nezastavovali a pokračovali přímo do Zadaru. V Zadaru je docela problém najít místo pro parkování, a když se podaří zaparkovat, tak je problém najít fungující parkovací automat. I když jsme chtěli utratit 6 kuna za dvě hodiny parkování, tak se nám to nakonec nepodařilo. Nicméně jsme botičku a ani pokutu nedostali a po dvou hodinách prohlídky města jsme pokračovali zpátky na ostrov Pag.

Ve městě jsme se prošli po pobřeží, viděli jsme trajekty Jadrolinia, nakoupili si zmrzlinu. Prohlédli jsme si několik starých kostelíků, starobylé domy, objevili místní umělce kreslící stejně jako v Praze na Karlově mostě (i když poněkud podivným malířským stylem). Našli prázdnou rybárnu (už bylo odpoledne, takže vyprodáno) a trh s prodejem ovoce, různých ozdob z mořských plodů a pekárnu s pečivem.

Ceny

Asi nejvíc jsme utráceli za zmrzlinu. Ta se většinou prodává kopečková - kopeček po 3-5 kuna, podle toho, jak v centru a v jakém letovisku se pohybujete. V Chorvatsku se pod pojmem jeden kopeček myslí něco jako u nás dva české kopečky. Zmrzlináři se nesnaží kleště oškrabávat o rohy vaniček, většinou spíš naberou pořádnou dávku a ještě dodají jeden menší kopeček nahoru. Smetanové zmrzliny - Stracitella, Capucino, Vanilka jsou v Chorvatsku úplně výborné.

Dalším nejkupovanějším tovarem bylo pravděpodobně pečivo. Celý chleba stojí okolo 6 kuna a v Chorvatsku se nazývá "kruh". Takže docela normální je, pokud v pekárně slyšíte nakupovat půlkruh :) A Chorvati vám normálně rozumí. Koblihy, které jsou většinou plněné marmeládou a čokoládou jsou po 3-4 kuna za jeden kus. Až nakoupíte, je pěkné se rozloučit poděkováním - "hvala".

Pro další nákupy je lepší navštívit nějaký supermarket, kde si vyberete vše podle vašich představ a ceny jsou tam rozumnější než v pobřežních krámcích. Jar se dá koupit za nějakých 8 kuna (byl v akci :) ), toaletní papíry - pokud člověk najde nějaké menší balení tak 4 ks za 11 kuna, litr sirupu okolo 15 kuna, ochucené minerální vody za nějakých 7-10 kuna a čokolády nebo balíčky bonbonů okolo 10 kuna.

Hodnocení

Velmi příjemná dovolená u moře, pokud člověk nečeká písčité pláže přes celé pobřeží. Chorvatština je docela podobná ruštině, i když to není úplně stejné, občas se dá něco pochytit. Je to stále docela výhodná dovolená a zajímavá země ke zkoumání a poznávání. Ještě než se tam vydáte, tak se podívejte na Vinnetoua, ať můžete hledat známá místa z filmu přímo v přírodě.

Teď už Vám jen zbývá koupit zájezd do Chorvatska a pobyt si příjemně užít.