Software pro vývoj stránek - co používám?
Dušan Yuhůů Janovský vyzývá kamarády bloggery, aby napsali o programech, které používají k tvorbě webu. Jaké jsou nejlepší programy pro vývoj? Co používáte?
Neříkám, že používám ty nejlepší programy pro tvorbu webu, ale na některé jsem si při svém vývoji zvykl a pravidelně je používám při každodenní tvorbě. Protože jsem nucen vyvíjet jak pod linuxem (v práci), tak pod windows (doma - vlastně už jen kvůli pohodlnosti a setrvačnosti) budu si to muset rozdělit na dvě části.
Linux - Debian
- vim
- VI improved, testový editor s podporou maker, regulárních výrazů, syntax highlightingem pro libovolné typy souborů s téměř nekonečnou možností konfigurace a přídavných modulů (existuje i tetris pro vim ). Používám k editaci libovolných souborů: (x)html, css, js, shell skriptování,...
- firefox
- používám jako základní prohlížeč (poslední dobou se mi strašně hodil hlavně DOM inspector pro odlaďování grafiky a rychlejší analyzování struktury kódu).
- Web Developer Toolbar
- Vynikající lišta pro validaci lokálního HTML a CSS kódu, zvýrazňování syntaxe, resize okna prohlížeče, a mnoho dalších užitečných bookmarkletů v jednom. Velmi užitečné pro ladění a zjišťování chybiček.
- mc
- Midnight Commander, souborový manažer ve stylu v minulosti velmi oblíbeného Norton Commanderu, Volkov Commander nebo m602-ky. Používám pro pohodlné kopírovaní a přesuny souborů a adresářů, vyhledávání libovolného textu v souborech.
- gimp
- používám pro velmi nenáročné grafické úpravy, protože ve většině případů dostávám grafiku již vytvořenou. Díky tomu jej ani moc pokročile neovládám.
- pine
- potažmo s tvorbou webu pod linuxem souvisí terminálový emailový klient.
Windows XP
- TextPad
- Výborný textový editor, který jako jeden z mála (krom gVIM), zvládá regulární výrazy, makra a podobné zajímavé vychytávečky. Používám pro rychlou editaci a práci s textem (nahrazování a úpravy)
- HomeSite
- Přirostl mi k srdci, když jsem tvořil HTML stránky, mám nastavenou podporu pro psaní PHP skriptů a v něm jsem ještě donedávna nejčastěji tvořil.
- TopStyle Pro (Lite)
- V Lite verzi příjemný editor na CSS soubory. V PRO verzi HomeSite skloubený HTML editor a CSS editor v jednom. Uvažuji o přechodu z HomeSite na tento vynikající editor.
- MSIE (5.0, 5.5, 6.0), FireFox 0.8, Opera 7.20, Netscape Navigator 4.7
- Primárně zatím IE 6.0, ale již nějakou dobu uvažuji o přechodu k FireFoxu i pod Windowsem.
- Adobe Photoshop
- Doma jsem nucen pracovat víc s grafikou, takže používám příjemný a hlavně velmi rozšířený grafický editor od firmy Adobe.
- ACDSee v 5.0
- Prohlížeč, katalogizátor a editor pro rychlé hromadné úpravy obrázků (otáčení, změna rozměrů, převod na jiný grafický formát)
- Total Commander
- Norton Commander pro Windows. Vynikající souborový manažer s velmi pěkně provedeným hromadným přejmenováváním souborů, vyhledáváním a pohodlné práce se soubory.
- TheBat!
- Emailový klient pro Windows. S širokou škálou nastavení, maker, filtrů, vyhledávání, ...
Protože skripty píšu na lokále, tak je tam i ladím. Mám nainstalovaný Apache, PHP, MySQL (všechno zvlášť, ručně nakonfigurované). Pro přenosy souborů někam jinam používám WinSCP, putty (pscp) a nebo Total Commander (v případě ftp přenosu).
Abych zůstal neustále informován, co se kde šustne snažím se sledovat větší množství RSS kanálů agregovaných v programu FeedDemon a v práci chodím na weblogy.cz a taky mám RSS čtečku pro FireFox
Související příspěvky jinde
- Yuhůů - Píšeme o software 1/3
- Marek Prokop - Čím tvořím web
- Pixy - Topten software
- David Špinar - Co používám pro software pro web
- Mraveniště - Top software Mraveniště
- Dagblog - Topfive software, webové aplikace
- Plaváček - Top ten pro tvorbu stránek
- Radek Hulán - Top-10 software pro web
- AcidLog - Moje náradie
- conBlog - Mých Top 10 SW 2003
- Nitroblok - Můj nejpoužívanější software
- Blog počítačového nadšence - Pišme o software? No tak tedy píšu!
Tip: Krátké zprávy a zajímavosti (rychlý přístup https://kryl.info/kratce)