Milan Kryl

Komentáře k příspěvku

Google analýza podle vzhledu stránek

[ 1 ] Marek Prokop (WWW) - 6.1.05 02:31:06

No jo, ale copak to je, ten vzhled stránek? Ten který mám v IE6? Ten který mám v mobilu? Ten který mám v okně 800px širokém? Ten který mám v okně 1600px širokém? Ten který vznikne když kliknu na nějaký javascriptový přepínač stylů? Ten s písmem nejmenším, nebo ten s písmem největším? Atd.

Hledání, které by bralo v úvahu jakýsi vzhled stránek, by IMHO popíralo základní podstatu webu.

[ 2 ] Milan Kryl (WWW) - 6.1.05 08:54:01

Nemyslím si, že záleží na šířce okna, textový obsah tam bude totožný - jak v širokém tak na úzkém. Stejně tak co se týká velikosti písma.

Přepnutí javascriptovým přepínačem také moc důležité není. Protože pokud se javascriptem nějaký další obsah zobrazí, tak ve stávajícím hledání se uživatel z vyhledávání dostane na stránku, kde nalezený text nenajde. Tedy pokud nenajde nějaké piditlačítko, které tento obsah zobrazí.

Netvrdím, že by se mělo brát v úvahu pouze to, co bude v prohlížeči vidět. Mohlo by to IMHO ale pomoci jako další kritérium pro lepší hodnocení stránek - malé plus pro obsah, který je vidět i ve screenshotu prohlížeče.

Nabízí se tak druhá cesta místo toho, aby se vyhledávače snažili reprezentovat CSS styly a nebrat v úvahu skrytý text a podobně. Což tedy zatím také nečiní. :)

[ 3 ] Robert Němec (WWW) - 6.1.05 13:07:59

Marku, ty přece mobil nemáš. :-)

Jinak, pokud to bude pravda - ach jo, zase další práce. :-(

[ 4 ] Marek Prokop (WWW) - 6.1.05 13:56:43

Šířka okna a/nebo velikost písma ovlivňuje pořadí obsahu na mnoha webech, nejčastěji chybným použitím CSS vlastnosti float, ale občas je i záměrně přizpůsoben layout různým šířkám pomocí JS. A to už vůbec nemluvím o případech, kdy se v důsledku chyb v CSS obsah různě překrývá a je prakticky nečitelný.

Roberte, mobil nepoužívám jako telefon, což není totéž, jako že ho nemám. Na web se na něm dívám docela často.

[ 5 ] HejTi (WWW) - 6.1.05 14:53:23

Já bych to zase tak černě neviděl - SE by si teoreticky mohl vzít jakýsi "standard" (momentálně MSIE6.0) nebo porovnávat i více obrazů. Spíš bych viděl problém v tom, že někomu se zdá růžová na zeleném velice výrazná a někomu v úplně stejné situaci zase ne. Ali i to by se dalo nějak propočítat. Taky když by někdo vyhledával na mobilu, bral by se "mobilový obraz", pokud na normálním PC...

Každopádně bych to ale neviděl v blízké budoucnosti - vyhledávat text v obrázku je docela časově náročné a screenshoty taky - ono se to nezdá, když normálně prohlížíte web, ale když máte v indexu pár miliard stránek (jasně - asi by se neprováděli screeny na všech), tak se to už pozná...

Myslím si, že současné "náklady" (nemyslím na vývoj, ale na údržbu) by nebyly takovým přínosem aby se to googlu vyplatilo.

[ 6 ] 2ge (WWW) - 9.6.05 12:04:38

Presne tak, myslim, ze v blizkej buducnosti sa to konat nebude. Robit screenshoty z webov sice nie je az take tazke (i ked aj to ma svoje zaludnosti), ale spracovavat vsetko cez OCR, no neviem.
Potom predpokladam, ze cez OCR "prelezie" aj text z obrazkov do textovej podoby a moj mail protector bude...:(
Ale aj tak pochybujem, ci sa to niekedy bude pouzivat, google nevie interpretovat JavaScript/CSS, cize myslim, ze najprv na tom zapracuju.

[ 7 ] Milan Kryl (WWW) - 9.6.05 22:59:47

JavaScript již Google částečně interpretovat umí, i když není moc známo jak moc. Interpretace CSS je taky otázkou času, nicméně si myslím, že je lepší a hlavně pohodlnější přijít k hotovému a vzít to z druhé strany - od prohlížeče.

Přidání komentáře

Přidávání komentářů bylo pozastaveno.